Jak zwalczać chwasty w kukurydzy?

Chwasty mogą skutecznie przeszkadzać w rozwijaniu się roślin hodowlanych. Dzieje się tak w przypadku kiedy chwasty wyrastają szybciej i wyżej niż rośliny uprawne.

Poza tym będą pobierały z gleby wodę i składniki mineralne, co utrudni prawidłowy rozwój roślinom pożądanym. W związku z tym należy hamować rozwój chwastów, można do tego celu wykorzystywać różnego rodzaju środki ochrony roślin. Zwalczanie chwastów w kukurydzy jest ważnym elementem uprawy, kukurydza w czasie rozrostu będzie konkurowała z chwastami o słońce czy też wodę. Kukurydza będąca uprawą jarą, daje chwastom doskonałą okazję do kiełkowania między rzędami upraw kukurydzy o szerokości 50-75 cm.

W kukurydzy mogą występować także różne chwasty trawiaste, w tym łąkowa jednoroczna, żytnia, perz, wiechówka i dziki owies. Inne chwasty szerokolistne, w tym gorczyca czy czarna psianka, które również należy zwalczać.

W przypadku kiedy chcemy pozbyć się chwastów powinno korzystać się z różnego rodzaju oprysków. Pierwsze opryski można stosować jeszcze zanim rośliny zaczną kiełkować.

Specjalne środki ochrony roślin mogą zatrzymywać wzrost chwastów przez pewien czas, aż kukurydza nie wykiełkuje i się nie rozwinie. Wówczas nie musi konkurować o światło słoneczne, czy wodę. Jednak nie zawsze będzie to skuteczne rozwiązanie ponieważ część chwastów i tak pojawi się z upływem czasu. Dlatego też należy zastosować środki, które będą zabijały określone rodzaje roślin w tym przypadku chwastów. Są to specjalistyczne środki ochrony roślin które działają selektywnie, nie wpływając negatywnie na kukurydzę. Oczywiście należy wiedzieć jak aplikować środek chwastobójczy do kukurydzy. Środki tego rodzaju najczęściej są rozcieńczane w wodzie, dlatego reż należy postępować zgodnie z instrukcją, aby wymieszać środek dokładnie w takich proporcjach jak podane na opakowaniu środka. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na porę i warunki w jakich będziemy opryskiwać rośliny, trzeba zwrócić uwagę aby pogodna nie była zbyt wietrzna, nie powinno być także zbyt gorąco, aby parowanie nie wpłynęło na działanie środka.